بیمتال Hyundai

مشخصات فنی بیمتال هیوندای سری UTH

9 تا 800 آمپر

اتصال مستقیم به کنتاکتور و آداپتور DIN-rail تا 100AF
بیمتال های تیپ ساده قابل نصب بر روی کنتاکتورهای تا 90 آمپر
بیمتال های همراه با CT قابل نصب بر روی کنتاکتورهای 110 تا 800 آمپر
مشخصات فنی بیمتال Hyundai سری HGT

9تا 800 آمپر

اتصال مستقیم به کنتاکتور و آداپتور DIN-rail تا 100AF
بیمتال های تیپ ساده قابل نصب بر روی کنتاکتورهای تا 90 آمپر
بیمتال های همراه با CT قابل نصب بر روی کنتاکتورهای 110 تا 800 آمپر

بیمتال چیست؟

بیمتال ها جهت حفاظت اضافه بار موتورها در مدار بکار می روند و از از دو نیمه هادی با ضرایب انبساطی متفاوت ساخته می شوند. این فلز ها با زیاد شدن تغییر طول می دهند و قطعه هادی بیمتال بسمت فلز با ضریب انبساطی کمتر خم می شود.

و با سرد شدن به حالت اول بر می گردد. روش کاری بیمتالها به این صورت است که بیمتال به قسمت خروجی یا پایینی کنتاکتور وصل می شود وشامل سه عدد تیغه ی کنتاکت قدرت و دو عدد کنتاکت فرمان می شود. با وصل شدن کنتاکتور مصرف کننده شروع به کشیدن جریان می کند و و در صورتی که جریان از جریان نامی یا کاری مصرف کننده بیشتر باشد و بیمتال نیز مربوط به همان رنج باشد بر اثر عبور جریان بیشتر حرارت زیاد شده و سبب کار کردن بیمتال می گردد. با فعال شدن بیمتال تیغه های فرمان بیمتال تغییر وضعیت داده و در صورت استفاده از تیغه ی باز بیمتال در مسیر بوبین کنتاکتوری که به آن متصل است، کنتاکتور نیز قطع شده و مدار باز می شود.

بر روی بیمتال ها سه تیغه ی کنتاکت قدرت جهت عبور جریان سه فاز و دو عدد کنتاکت فرمان جهت استفاده در مدار فرمان قرار دارد. یک عدد کنتاکت کمکی فرمان بسته جهت قطع کردن تغذیه کنتاکتور در حالت اضافه بار و یک عدد کنتاکت کمکی باز جهت ارسال آلارم سیگنال یا نویز جهت اطلاع اپراتور قرار دارد.همچنین بر روی بیمتال یک دکمه تغییر وضعیت دستی و اتوماتیک وجود دارد که در حالت دستی پس از اضافه بار و قطع شدن مدار توسط بیمتال،اپراتور می باید به صورت دستی بیمتال را RESET نماید اما در حالت اتوماتیک پس از عمل کردن بیمتال، پس از گذشت زمانی معین بیمتال به صورت اتوماتیک ریست می گردد. بیمتال عمدتا برای حفاظت موتور در حالت سه فاز بکار برده می شود و به پایین کنتاکتور وصل می شود.در صورتی که نیاز بود برای موتور تکفاز استفاده گردد تنها کافیست دو فاز بیمتال را با هم سری نماییم و سیم فاز را از آن دو فاز عبور دهیم و سیم نول را از محل کنتاکت سوم عبور دهیم، در این حالت در صورت بوجود آمدن اضافه بار و عبور جریان اضافی بیمتال عمل می کند و مدار قطع می گردد.

بیمتال ها رنج وسیعی از جریان شامل بازه ی 0.12 تا 800 آمپر را پوشش می دهند.

اجزای بیمتال Hyundai

تیغه های مسی جهت اتصال به کنتاکتور
ترمینال های خروجی جهت ارتباط به کابل های مصرف کننده
کنتاکت های باز و بسته مدار فرمان
زبانه یا پیچ جهت تنظیم جریان یا حساسیت بیمتال
پیچ تغییر وضعیت به دو حالت دستی و اتومات
دکمه ریست یا وضعیت برگشت به حالت اولیه
برخی از نکات قابل توجه در بیمتال های هیوندای
در حالتی که خطا در یکی از فازها رخ بدهد دو فاز دیگر نیز قطع می گردند.
در صورتی که جریان عبوری به 10 برابر جریان نامی برسد بیمتال پس از 2 ثانیه مدار قدرت و فرمان را قطع می کند.
بیمتال ها نسبت به درجه حرارت محیط حساس هستند
اگر به صورت دائم جریانی معادل 10 درصد اضافه بار از بیمتال عبور کند، بیمتال پس از 2 ساعت بصورت اتوماتیک مدار را قطع می نماید.
نکته قابل تامل این است که بیمتال جهت عمل کردن و قطع مدار نیاز به گرم شدن تیغه ها دارد، یعنی مدت زمان کوتاهی جهت گرم شدن تیغه ها و عمل کردن بیمتال می باید وجود داشته باشد.به همین جهت در صورت وجود خطای اتصال کوتاه در یک مدت زمان کوتاه میزان بسیار بالایی از جریان از بیمتال میگذرد و قبل از آنکه بیمتال بتواند عمل کند تیغه های آن در اثر حرارت بالا از بین می روند.برای جلوگیری از این مشکل جهت حفاظت خطای اتصال کوتاه در مدار کلید بریکر اتوماتیک یا مینیاتوری استفاده می شود تا در صورت بروز این خطا بسرعت کلید اتوماتیک مدار را قطع کند تا بیمتال خراب نشود.

اخبار و مقالات مرتبط

با عضویت در باشگاه مشتریان ما یک میلیون ریال هدیه دریافت کنید!