پمپ پیستونی

پمپ پیستونی

پمپ پیستونی چیست؟

این نوع پمپ که از انواع پمپ جابجایی مثبت می باشد و در اثر رفت و برگشت پیستون درون سیلندر عمل پمپاژ و افزایش فشار آب را انجام می دهد. کاربرد پمپ پیستونی در مواردی است که به فشار خروجی بالا مثلا از 100 تا 1000 بار نیاز باشد لذا گاها به این محصولات پمپ پستونی فشار قوی یا فشار بالا نیز گفته می شود. این محصول دارای نوع دیگری نیز می باشد که دارای مصارف هیدرولیکی می باشد که به آن پمپ پیستونی هیدرولیکی یا پمپ هیدرویک پیستونی گفته می شود و در دو نوع پمپ پیستونی شعاعی و پمپ پیستونی محوری ارائه می گردد. از دیگر انواع و کاربری های آن می توان به پمپ پیستونی فشار قوی، پمپ پیستونی دبی متغیر و یا پمپ پیستونی کارواش اشاره نمود.

انواع پمپ پیستونی

 • انواع این محصولات با کاربری های مختلف عبارتند از:
 • نوع معمولی یا پمپ پیستونی آب
 • پمپ پیستونی سم پاش
 • پمپ پیستونی مه پاش
 • پمپ کارواش (کارواش آب گرم و آب سرد، کارواش الکتریکی، بنزینی و دیزلی)
 • پمپ کارواش خانگی ( از 70 تا 170 بار)
 • پمپ کارواش صنعتی (200 بار)

پمپ پیستونی استنلس استیل که مخصوص استفاده از آب شور است و از پمپ های معمولی به لحاظ قیمتی گرانتر می باشند.

پمپ دو دور یا دور متغیر: که جهت افزایش دبی خروجی پمپ تقریبا تا دو برابر باید قدرت موتور را افزایش داد.

پمپ پیستونی

جنس بدنه پمپ

استنلس استیل SS316: جنس بدنه این محصولات در برخی از مدل ها می تواند از استیل ضد زنگ SS316 باشد. برنزی: جنس بدنه این محصولات در برخی از مدل ها می تواند از برنز باشد.

متعلقات پمپ

متعلقات انواع این محصول عبارتند از:

 • گیج فشار سنج (Pressure Gage)
 • شير فشار شکن (Pressure Regulator)
 • گان و لانس (Gun & Lance)
 • آکومولاتور (دمپر Pulsation Damper)
 • فیلتر پمپ پیستونی (Filter)

کاربرد پمپ پیستونی

از کاربرد های آن می توان به مصارف صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع خودرو سازی و پمپ پیستونی کارواش، دستگاه های آب شیرین کن، صنایع فولاد، زنگ زدایی، رسوب زدایی، رنگ زدایی و چربی زدایی، دستگاه های واترجت، هیدرو بلاست و هیدرو سندبلاست، تست های هیدرو استاتیک، پمپ تست لوله، لوله سازی (تست لوله ها)، سنگ و سرامیک، برش سنگ، شستشوی دستگاه ها و تجهیزات صنعتی (نظیر شستشوی مبدل های حرارتی)، صنایع کاغذ سازی، صنایع غذایی، صنایع کشتی سازی، سیستم های بازیافت، جنتکس اشاره نمود.

عیب یابی پمپ پیستونی

این نوع پمپ از جمله پمپ های گران قیمت می باشند و در کنار قیمت بالا و همجنین ساختار پیچیده تعمیرات، دارای بازدهی بسیار بالا، انعطاف پذیری منساب، کاربرای آسان، قابلیت تامین فشار های متنوع کاری، عمر طولانی (به دلیل جانبی بودن بار وارده)، جریان بدون ضربان نیز هستند. این محصولات دارای کاربری های متنوع بوده و در طرح ها و اندازه های متنوع تولید می گردند که بنا به نیاز می توان آنها را جهت ایجاد فشار زیاد و یا انتقال مایعات بدون ایجاد فشار تولید نمود. این محصولات از لحاظ طراحی به دو نوع دسته شعاعی و دسته محوری تقسیم بندی می شوند که در نوع محوری محور دوار با پیستون ها موازی بوده و یا محور دوار با زاویه پیستون ها چیزی کمتر از 45 درجه می باشد و در نوع شعاعی پیستون ها یا عمود بر محور دوار بوده یا با محور دوار زاویه ای بیش از 45 درجه داشته و یا از محور یک محفظه استوانه‌ای حلقوی شکل شبیه چرخ پره دار می‌چرخند. نوع محوری دارای بیشترین کاربرد در صنایع مربوطه می باشد.

از دیگر دسته بندی این محصولات می توان به دو نوع ثابت یا متغیر اشاره نمود. در نوع ثابت مقدار جریان ثابت بوده و تغییر پذیر نیست ولی در نوع متغیر آن میزان خروجی با صفحه زاویه گیر قابل تغییر است.

اجزای پمپ پیستونی

 • پیستون‌
 • سیلندر
 • صفحه زاویه گیر
 • صفحه شیار دار
 • محور محرک
 • کنترل کننده پیستون

محور محرک از یک طرف با یاتاقان سوزنی به صفحه شیار دار و از طرف دیگر به یاتاقان‌های توپی وصل شده و سپس به الکتروموتور متصل می گردد. صفحه زاویه گیر توسط کنترل کننده پیستون و فنری بالان گردیده و با محور محرک می گردد. کنترل کننده پیستون زاویه صفحه زاویه گیر را کنترل می نماید. پیستون ها در درون سیلندر ها قرار دارند و سیلندر ها به محور متصل هستند که انتهای حرکت پیستون ها با استفاده از لغزنده هایی به صفحه جریانی متصل است بالانس می شوند. صفحه شیار دار دارای دو نوع پورت مکش (متصل به ورودی) و پورت تخلیه (متصل به خروجی) است. در اثر نیروی ایجاد شده از چرخش سیلندر ها جریان از طریق صفحه شیار دار وارد و خارج می شود و این حرکت چرخشی عامل رفت و برگشت پیستون ها گردیده و در نهایت عمل پمپاژ صورت می گیرد.

ظرفیت و سرعت پمپ پیستونی

با عقب رفتن پیستون، محفظه مکش بزرگ شده، در نتیجه انبساط حجمی و افت فشار در محفظه رخ می دهد. با توجه به اینکه فشار بیرون محفظه که عمدتاّ فشار جو می باشد، بین بیرون محفظه و داخل محفظه اختلاف فشار رخ داده و باعث می شود سیال به سمت داخل محفظه مکش هدایت شود. در هر پمپی با قطر مکش معین، ظرفیت یا حداکثر سرعت ثابت می ماند. با افزایش سرعت رفت و برگشتی پیستون، ظرفیت نیز افزایش پیدا می کند.

در پمپ های پیستونی حرکت رفت و برگشتی پیستون، سبب انتقال سیال می شود. انتقال از نوع ضربه ای (Impulse) می باشد که جریان غیر یکواختی را به وجود می آورد. برای رفع این مشکل از یک مخزن اکومولاتور (Accumulator) استفاده می شود و برای تامین هوای مخزن از یک شیر یک طرفه اسفاده می کنند. از پمپ های پیستونی دو اثره به دلیل دبی خروجی بیشتر و یکنواخت کردن جریان بیشتر استفاده می شود.

ویسکوزیته و دمای سیال پمپ پیستونی

تغییرات ویسکوزیته و دمای سیال، ظرفیت و سرعت پمپ ها را تحت تاثیر قرار می دهد. با افزایش ویسکوزیته سیال سرعت پمپ کاهش می یابد.

تفاوت بین کارواش صنعتی و کارواش خانگی

موتور پمپ های کارواش خانگی به صورت کلکتوری می باشد، در صورتی که موتور کارواش صنعتی از نوع القایی بوده و برای کارکرد زمان بالا طراحی شده اند. جنس سرسیلندر کارواش های صنعتی عموما از نوع برنج بوده، در صورتی که سرسیلندر کارواش خانگی از آلومنیوم یا برنج با کیفیت پایین تری ساخته می شوند. جنس پیستون های کارواش صنعتی به دلیل استفاده زیاد و مکرر از جنس سرامیک بوده که عمر بالایی دارد. کارواش های صنعتی معمولا تا 200 بار فشار انتخاب می شوند و کارواش های خانگی نهایتا تا 110 بار انتخاب می شوند و دبی کمتری نسبت به کارواش های صنعتی دارند.

ما به داشتن شما افتخار می کنیم...

با عضویت در باشگاه مشتریان ما یک میلیون ریال هدیه دریافت کنید!